מידע כללי - דמויות

פקמן

Pacman הדמות הראשית במשחק היא, כמובן, פקמן עצמו, הגיבור הצהוב והזללן. מקורו של השם "פקמן" (או PacMan בלעז) הוא הביטוי היפני "paku-paku taberu" שבו "paku paku" מתאר את הקול שמתקבל מפתיחה וסגירה של הפה מספר פעמים. משם נולד השם "Puck-Man", תחתיו שווק המשחק במקור ביפן. הגירסה הסופית של השם, PacMan, התקבלה בעקבות הייבוא של המשחק אל השוק הצפון-אמריקאי.

כשהמשחק מתחיל, פקמן נע ב-80% מהמהירות המירבית שלו. הוא ממשיך במהירות זו עד השלב החמישי, שם הוא עובר לנוע במהירות מירבית. כאשר הוא מגיע לשלב ה-21, פקמן שוב סובל מירידת מהירות ומתייצב על 90% מהמהירות המירבית. עם המהירות הזו הוא ממשיך עד סוף המשחק.

המפלצות

מלבד פקמן, המבוך כולל גם ארבע מפלצות. המפלצות משוטטות ברחבי המבוך, וכל מפגש שלהן עם פקמן יסתיים באבדן חיים. אם פקמן נמצא תחת השפעת "גלולת הפלא" - יהיו אלה המפלצות שתאבדנה את חייהן. בכל זמן אחר - פקמן יהיה זה שיחזיר את נשמתו לבורא.

המפלצות מתחילות את דרכן במבנה מיוחד במרכז המבוך אשר מכונה "בסיס-האם". משם הן יוצאות, אחת-אחת, בתחילת כל שלב, ולשם הן חוזרות לאחר שפקמן אוכל אותן. פקמן לא יכול להכנס אל המבנה הזה.

למפלצות השונות יכלות להיות מהירויות שונות, אך בגדול ניתן לומר שהן נעות במהירות פחותה מזו של פקמן עד השלב ה-21, שם המהירות שלהן מתחילה לעלות על זו של פקמן. בנוסף, כאשר המפלצות עוברות דרך "המעבר הבטוח", הן סובלות מירידה חדה במהירות. זאת ועוד - פקמן מסוגל לפנות בפניות במהירות רבה יותר מאשר המפלצות.

במהלך המשחק, המפלצות יכולות להמצא בשלושה מצבים שונים: מרדף, פיזור, הימלטות.

  • מרדף: כאשר מפלצת נמצאת במצב "מרדף", המטרה שלה היא לצוד את פקמן ולאכול אותו.
  • פיזור: כאשר מפלצת נמצאת במצב "פיזור", היא זונחת את המרדף למספר שניות ושמה פניה אל אחת מפינות המבוך.
  • הימלטות: מפלצת נכנסת ל"מצב הימלטות" כאשר פקמן נוטל את "גלולת הפלא". במצב זה, המפלצת נצבעת בכחול ונעה ללא מטרה מוגדרת.

לכל אחת מארבעת המפלצות אישיות שונה, מה שגורם לה להתנהג בצורה שונה במהלך המשחק. עם זאת, ההתנהגות של המפלצות היא דטרמיניסטית, ושחקן מיומן יכול ללמוד אותה ולנצל אותה לטובתו. עובדה זו הולידה מסלולים מוגדרים שמעקב אחריהם מאפשר לסיים כל שלב מבלי לפגוש אף אחת מהמפלצות בדרך.

בלינקי

Blinky המפלצת האדומה נקראת "הצל" (Shadow) והכינוי שלה הוא "בלינקי" (Blinky). בלינקי היא המפלצת הנחושה ביותר מבין הארבע, וברגע שהיא מאתרת את פקמן, היא לא מרפה ממנו (כל עוד היא במצב "מרדף", כמובן). עד מנת לחשב את היעד שלה, בלינקי לוקחת בחשבון את המיקום הנוכחי של פקמן בלבד. בלינקי גם מסוגלת לנוע בשלבים מסויימים מהר יותר מאשר שאר המפלצות.

אינקי

Inky המפלצת הכחולה נקראת "הביישנית" (Bashful) והכינוי שלה הוא "אינקי" (Inky). אינקי היא המפלצת שהתנהגותה הכי פחות צפויה (תחת מגבלות ההתנהגות הדטרמיניסטית, כמובן) - לעיתים היא לא מרפה מפקמן ולעיתים היא בוחרת לנוע לכיוון אשר רחוק מההחלטה האופטימלית עבורה. על מנת לחשב את המטרה שלה, היא מתחשבת במיקום של פקמן עצמו (ממנו היא לוקחת מקדמה של מספר צעדים) יחד עם המיקום של מפלצת אחרת, בלינקי. לכן, כשבלינקי רחוקה מפקמן, גם אינקי רחוקה ממנו, ושתיהן לרוב סוגרות עליו יחדיו.

פינקי

Pinky המפלצת הורודה נקראת "המהירה" (Speedy) והכינוי שלה הוא "פינקי" (Pinky). עם זאת, פינקי נעה באותה מהירות כמו אינקי וקלייד, והמהירות שלה לעיתים נמוכה יותר מאשר המהירות של בלינקי. המקור לכינוי שלה מגיע מהנטייה שלה להשיג את פקמן בשעה ששאר המפלצות משתרכות מאחור. היכולת הזו נובעת מהדרך בה פינקי מחשבת את היעד שלב: היא מתחשבת במיקום של פקמן, ולוקחת ממיקום זה מקדמה של מספר צעדים. כך, היא "חותכת" את פקמן בזמן ההימלטות שלו. עם זאת, ההתנהגות הזו לעיתים עשויה להציל את פקמן: במהלך מרדף, אם פקמן יבצע ברגע הנכון פנייה אחורה ומיד אח"כ חזרה קדימה, הוא עשוי לבלבל את פינקי שתעדיף לפנות לכיוון אחר על מנת להגיע ליעד שלה (שהוא, כאמור, לא המיקום של פקמן אלא מספר משבצות ליד מיקומו).

קלייד

Clyde המפלצת הכתומה נקראת "האיטית" (Pokey) והכינוי שלה הוא "קלייד" (Clyde). עם זאת, קלייד נעה באותה מהירות כמו אינקי ופינקי. המקור לכינוי שלה מגיע מההתנהגות ה"רחפנית" שלה - כאשר קלייד רחוקה מפקמן, היא קובעת בתור היעד שלה את המיקום של פקמן עצמו, אך ברגע שהיא מתקרבת אליו, היא עוברת למצב "פיזור" ופונה אל עבר אחת הפינות. לכן, קלייד נחשבת בתור המפלצת הכי פחות מסוכנת.

Play