מידע כללי - מהלך המשחק

מטרת המשחק

Pacman המשחק "פקמן" מתרחש בתוך מבוך גדול וכחול, אשר מלא ברובו בנקודות צהובות (להלן: "גלולות"). מלבד הגלולות, בתוך המבוך נמצאות גם חמש דמויות: פקמן, כוכב המשחק, יצור צהוב ורעב, יחד עם ארבע מפלצות צבעוניות (או "רוחות", אם תרצו): אינקי, בלינקי, פינקי וקלייד.

במהלך המשחק, השחקן שולט על פקמן, אותו הוא מכוון ברחבי המבוך. מטרתו: לסיים לאכול את כל הגלולות בשלב, כאשר כל גלולה שנאכלת מעניקה לשחקן 10 נקודות. מנגד, מסתובבות ברחבי המבוך ארבע המפלצות ומנסות לתפוס את פקמן. אם יעלה בידן לתפוס אותו, התוצאה תהיה קטלנית: פקמן יאבד את חייו. לכן, על פקמן לתמרן ברחבי המבוך בחוכמה ובזריזות, בניסיון להמלט מהמפלצות בעודו אוכל את הגלולות הנותרות.

פקמן מתחיל את המשחק עם שני לבבות, וצובר עוד לב על כל 10,000 נקודות (לפי ברירת המחדל). עם כמות הלבבות הזו עליו לסיים את כל 256 השלבים של המשחק.

גלולות הפלא

PowerUp לעזרתו של פקמן נחלצות ארבע גלולות מיוחדות, אשר ממקומות בפינות המבוך (להלן: "גלולות הפלא"). לגלולות אלו השפעה פלאית וחשובה ביותר - כאשר פקמן נוטל אותן, לא רק שהמפלצות לא יכולות לפגוע בו, אלא שהוא מקבל את היכולת לאכול אותן בעצמו! מרגע נטילת גלולת הפלא ועד לרגע בו השפעתן פגה (פרק זמן אשר משתנה בהתאם לשלב הנוכחי), מתהפכות היוצרות - הרודפים נעשים נרדפים והנרדף הופך לרודף. במהלך פרק הזמן הזה צבע הרוחות הופך לכחול, והוא נשאר כזה עד שהשפעת הגלולה מסתיימת (למעט שניות ספורות לפני תום ההשפעה, אז צבען מתחלף בין כחול ללבן על מנת להזהיר את השחקן שהשפעת הגלולה קרבה לסיומה). אם פקמן מצליח לאכול מפלצת בודדת, הוא זוכה ב-200 נקודות, והסכום הזה מוכפל על כל מפלצת נוספת שהוא מצליח לאכול תחת ההשפעה של אותה הגלולה: המפלצת השנייה תעניק לו 400 נקודות, השלישית 800 ועבור הרביעית יקבל 1600 נקודות. זאת, בנוסף ל-50 הנקודות שהשחקן מקבל בעת אכילת גלולת-פלא.
חשוב לציין שאכילת מפלצת היא זמנית: לאחר שמפלצת נאכלת, היא הופכת לזוג עיניים שמנווטות את דרכן חזרה לבסיס-האם של המפלצות, במרכז המבוך. העיניים אמנם לא יכולות להזיק לפקמן, אך לאחר שהן מגיעות אל בסיס-האם, הן מביאות ללידה מחדש של המפלצת, אשר מקבלת את יכולותיה חזרה ויוצאת לאתר את פקמן בשנית.

הבונוסים

Cherry מלבד אכילת גלולות או מפלצות, פקמן יכול לצבור נקודות על ידי אכילות בונוסים שונים שמופיעים במהלך המשחק. לרוב, הבונוסים הללו באים בדמות פירות: דובדבנים, תותים, תפוזים, תפוחים וענבים. בשלבים מאוחרים יותר, את מקומן של הפירות תופסים עצמים אחרים: פעמון, מפתח, ואפילו ספינת החלל של המשחק "Galaxian" (מבית Namco, כמובן). שווי הבונוסים משתנה בהתאם לבונוס עצמו, והוא נע בין 100 נקודות (עבור הדובדבנים) ועד 5000 נקודות (עבור המפתח). הבונוסים מופיעים לסירוגין במהלך המשחק, וניתן לצבור עד שניים במהלך כל שלב.

המבוך

המבוך של פקמן המבוך עצמו הוא מבוך סגור, ולא ניתן לצאת ממנו. עם זאת, במבוך קיים מעבר אחד יותר דופן (להלן: "המעבר הבטוח"). מעבר זה ממקומם באמצע המבוך, וייחודו בכך שהיציאה ממנו ממוקמת ממול לכניסה אליו: במילים אחרות, פקמן נכנס אליו מצד אחד של המבוך, ויוצא מהצד השני. למעבר הבטוח תכונה מיוחדת נוספת אשר מסייעת לפקמן במהלך המשחק: כאשר המפלצות עוברות במעבר, הן סובלות מירידה משמעותית של מהירות התזוזה שלהם. פקמן, בניגוד לכך, לא מרגיש בשום הבדל מבחינת מהירותו.

קטעי המעבר

בין השלבים השונים מופיעים שלושה קטעי מעבר קצרים המשמשים אנקדוטה קומית:

  • בקטע הראשון, המופיע לאחר השלב השני, ניתן לראות את בלינקי רודף אחרי פקמן אל מחוץ למסך. לאחר מספר שניות, נראה בלינקי נמלט על נפשו אל הכיוון השני, כשמאחוריו פקמן ענקי: Play
  • בקטע השני, המופיע לאחר השלב החמישי, אנו שוב חוזים בבלינקי רודף אחר פקמן. אולם, בעוד שפקמן מצליח להמלט אל מחוץ למסך, בלינקי נתקע במסמר שתקוע ברצפה וחלק מהתחפושת שלו נקרעת: Play
  • הקטע השלישי מראה את בלינקי רודף אחרי פקמן בפעם השלישית, כאשר הפעם החליפה החליפה שלו תפורה מחדש עקב התאונה בקטע השני. לאחר מספר שניות, בלינקי נצפה כאשר הוא גורר את החליפה שלו, נע בכיוון השני. קטע זה מופיע לאחר שלבים 9, 13, 17.