מידע כללי - רקע

רקע

פקמן, גיבור משחקי הארקייד של שנות השמונים (והתשעים), לא נולד בן-לילה. משחק הוידאו המקורי מבית חברת Namco היפנית אמנם שוחרר לציבור במהלך חודש מאי של שנת 1980, אך הסיפור של פקמן החל זמן רב קודם לכן. למעשה, רק על פיתוח המשחק עצמו שקד צוות של מספר מפתחים במשך שנה וחמישה חודשים - זמן שיא עבור פיתוח משחק וידאו באותה התקופה. אולם, פקמן לא החל את דרכו במשרדים של חברת Namco בתחילת שנת 1979. שורשיו של המשחק בסיפור-עם יפני שסופר הרבה לפני שמישהו אי פעם חלם על משחקי וידאו, אולמות ארקייד וגיבורים וירטואליים.

האיש שנחשב ל"אבא של פקמן" הוא המפתח היפני טורו איוואטאני (Toru Iwatani), צעיר בשנות העשרים המוקדמות אשר הצטרף לחברת Namco בשלהי שנת 1977. לאיוואטאני לא הייתה השכלה פורמלית בכל מה שקשור לפיתוח משחקי וידאו, אך הוא פיצה על כך בדמיון רב, יצירתיות, ויכולת למידה-עצמית מרשימה. חברת Namco, שנוסדה בשנת 1955 כחברה שעסקה במתקני שעשועים, עברה לאורך השנים מספר גלגולים והחלה באותה תקופה להכנס לשוק משחקי הוידאו. החברה שכרה את איוואטאני לחטיבת פיתוח משחקי הוידאו שלה, והצמידה לו מתכנת שיסייע לו במלאכה.

הימים היו ימי ראשית דרכה של תעשיית משחקי הוידאו העולמית, עם להיטים כמו "Breakout", "Space Invaders" ואחרים. באותם ימים, כל להיט גרר אחריו שורה של של חיקויים או "משחקים-בהשראת ...", ואכן, המשחק הראשון שעיצב איוואטאני היה "Gee Bee", משחק דמוי-Breakout עם נטייה קלה לכיוון משחקי פינבול. המשחק זכה להצלחה מסויימת, אך לא הותיר חותם בתעשייה. בפרויקט הבא שלו, איוואטאני רצה ליצור משהו שונה: משהו שלא יהיה מבוסס על להיט קודם, שיהיה פורץ-דרך, שלא יכיל אלימות ושיפנה לקהל יעד רחב של בנים ובנות. הפרוייקט הזה הפך בסופו של דבר למשחק הוידאו שמכר הכי הרבה מכונות ארקייד אי פעם: פקמן.

האגדה מספרת שההשראה הראשונית של איוואטאני הגיעה ממגש פיצה שהיה חסר בו משולש. אולם, בראיונות מאוחרים יותר, הודה איוואטאני שזוהי רק חצי מהאמת. החצי השני מסתתר בסיפור-עם יפני אודות יצור שהגן על ילדי יפן מפני מפלצות. לשם כך, היצור היה צורך סוג מסויים של אנרגיה, מה שאיפשר לו לאכול את המפלצות. המפלצות הפכו לרוחות, האנרגיה הפכה ל"גלולות-הפלא" והיצור, כמובן, נולד מחדש בתור פקמן. אולם, ההשראה מהתרבות היפנית לא הסתיימה שם: איוואטאני סיפר שבמהלך פיתוח המשחק הוא נעזר גם בביטויים יפניים שונים, ובפרט בביטוי "paku-paku taberu", שבו החלק "paku-paku" מתאר את הצליל שמשמיע הפה בפעולת פתיחה וסגירה חוזרת. מהביטוי נולד השם המקורי של המשחק, "Pakkuman", שהתגלגל לאחר מכן אל "Puck-Man".

Namco שחררה את "Puck-Man" לקהל היפני ב-22 במאי 1980, לאחר כשנה וחצי של פיתוח וליטוש. בתחילה, המשחק התקבל ברגשות מעורבים, ומשחק אחר ששוחרר מבית Namco (תואם "פולשי החלל" בשם Galaxian) הוא זה שהיווה את ההצלחה הגדולה ביותר של החברה. הפריצה הגדולה של "פקמן" התרחשה זמן קצר לאחר מכן, ביבשת שונה לחלוטין...

בתחילת שנות השמונים, Midway הייתה חברה אמריקאית קטנה שעסקה בייבוא משחקי ארקייד אל ארצות הברית. בין השאר, היא חתמה עם Namco על חוזה לייבוא Puck-Man אל היבשת הצפונית, ולאחר מספר שינויים קלים (שהבולט בהם היה שינוי שם המשחק מ-"Puck-Man" ל-"Pac-Man" מחשש שהקרבה היחסית בין האות P ל-F תקרוץ לונדליסטים) החלה לשווק את Pac-Man לאולמות הארקייד השונים. ההצלחה הייתה מטאורית.

Namco, Midway ואיוואטאני עצמו לא היו יכולים לחלום על תרחיש אופטימי יותר. פקמן הפך לאייקון תרבות והחל להניע תעשייה שלמה מסביבו: בזה אחר זה יצאו לאוויר העולם מוצרים שונים בכיכובו, החל מחולצות עם הדפס ועד מדריכי אסטרטגיה מפורטים. המשימה של איוואטאני הושלמה בהצלחה: הוא יצר להיט היסטרי שישנה את פני עולם משחקי הוידאו לעד.